درباره رنگ اپوکسی

رنگ اپوکسی نوع خاصی از رنگ است که کاربرد های بالقوه ای دارد. رنگ اپوکسی یکی از سخت‌ ترین و بادوام ‌ترین مواد رنگی است که امروزه در بازار موجود است. در اینجا تعدادی از کاربردهای بالقوه که رنگ اپوکسی برای آنها خوب عمل می‌کند آورده شده ‌است:

۱. حمام
یکی از رایج‌ترین کاربردهای بالقوه برای رنگ اپوکسی، قرار دادن آن در حمام است. رنگ اپوکسی بسیار با دوام و مقاوم در برابر رطوبت است. بنابراین انتخاب خوبی برای استفاده از حمام است. حمام معمولا مقدار زیادی آب و بخار در خود دارد. در طول یک دوش آب ‌گرم، احتمال زیادی وجود دارد که رطوبت به دیوارها برسد. اگر شما با رنگی سر و کار دارید که با این رطوبت به خوبی کار نمی‌کند، ممکن است دچار مشکل شوید. بنابراین استفاده از رنگ اپوکسی در حمام به شما این امکان را می‌دهد که از هر گونه آسیب آبی و یا رطوبتی در هوا جلوگیری کنید.

۲. سونا
یکی دیگر از کاربردهای بالقوه رنگ اپوکسی در یک اتاق سونا است. سونا شبیه اتاق معمولی شما نیست. هر رنگ روی دیوار در سونا باید بتواند تا دمای بسیار بالا و رطوبت بالا بایستد. این کار اپوکسی را به یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای این سناریو تبدیل می ‌کند. در طول سال ‌ها، ثابت شده‌ است که رنگ اپوکسی انتخاب خوبی برای این نوع کاربرد است و در برابر سوء استفاده به خوبی ایستادگی کرده ‌است. استفاده از نوع دیگر رنگ منجر به ترک خوردن و پوسته‌ پوسته شدن و نیاز به دوباره رنگ کردن آن می ‌شود.

۳. اتاق استخر
یک مکان بالقوه دیگر برای استفاده از رنگ اپوکسی است. اتاق ‌هایی که در داخل خانه هستند، مقدار زیادی رطوبت در هوا ایجاد خواهند کرد. بنابراین شما به چیزی بر روی دیوارها نیاز دارید که بتواند تا رطوبت بالا بایستد و به طور منفی تحت‌ تاثیر قرار نگیرد. در این کاربرد، رنگ اپوکسی مفهوم زیادی دارد.

۴. کف گاراژ
گاراژ منطقه ‌ای است که بیشتر اوقات در آن اتفاقات زیادی می ‌افتد. مردم به طور مداوم روی زمین راه می ‌روند و ماشین ‌ها به داخل و خارج آن می‌ روند. بنابراین، اگر می‌ خواهید چیزی را روی زمین بگذارید، به چیزی نیاز دارید که تاثیر و سوء استفاده زیادی داشته باشد. رنگ اپوکسی راه‌ حل مناسبی برای این سناریو است. اگر یک ابزار یا چیز سنگین دیگری را روی زمین رها کنید، بیشتر اوقات به رنگ آسیب نمی ‌زند و یا نیاز به لمس کردن ندارد. رنگ اپوکسی توانایی زیادی در مقاومت در برابر سایش و چیزهای سنگینی دارد که بر روی آن در حال غلتیدن هستند.

۵. کاربرد تجاری
علاوه بر بسیاری از کاربردهای مسکونی، این رنگ معمولا در کاربردهای تجاری نیز به کار می ‌رود. قرار دادن آن بر روی دیوارها در یک ساختمان تجاری، سطحی رنگ ‌شده به شما خواهد داد که می ‌تواند تا حد زیادی به سایش و پارگی برسد. در یک مکان تجاری، شما افرادی را خواهید داشت که دائما در رفت و آمد هستند و ترافیک زیادی برای مقابله با آن وجود دارد. این رنگ می ‌تواند راه ‌حل خوبی در این مورد باشد.

رنگ اپوکسی برای چه استفاده می ‌شود؟

رنگ اپوکسی یکی از سخت ‌ترین و بادوام ‌ترین مواد رنگی موجود در بازار امروز است. همچنین انتخاب خوبی است اگر می‌خواهید کمی درخشندگی به کف زمین خود اضافه کنید. اپوکسی به عنوان درزگیر کف سیمانی عمل می ‌کند و معمولا در گاراژ یا کف زیرزمین به کار می ‌رود. اطلاعات زیادی در مورد نحوه استفاده از اپوکسی وجود دارد. اما در مورد این رنگ در مقابل پوشش اپوکسی چه می توان گفت؟
بهترین راه برای فهمیدن این که کدام یک برای شما بهتر جواب می‌ دهد این است که تفاوت بین آنها را یاد بگیرید. این مقاله به شما کمک می ‌کند هر چیزی را که نیاز دارید در مورد این رنگ بدانید، درک کنید.

رنگ اپوکسی چیست؟
در اصل، این رنگ برای مصارف صنعتی طراحی شده ‌است. رنگ اپوکسی یک محصول اکریلیک لاتکس است که ممکن است مقدار کمی اپوکسی در مخلوط داشته باشد و برای کاربردهای کفپوش استفاده می ‌شود. رنگ ‌های اپوکسی یک پوشش محافظ محکم و پایدار فراهم می‌ کنند که نگهداری آن آسان است. تفاوت اصلی بین رنگ اپوکسی و رنگ معمولی این است که وقتی اپوکسی وجود دارد، رنگ به سطح بتون می‌ چسبد و آن را بادوام ‌تر می‌ کند. بدون اپوکسی، رنگ اکریلیک استاندارد در نهایت پوسته ‌پوسته خواهد شد، به ویژه در مناطق با ترافیک بالا. بسیاری از مردم تصمیم می ‌گیرند که از رنگ اپوکسی استفاده کنند چون انعطاف ‌پذیر، مهر و موم شده بوده و می ‌تواند در مناطق پر رفت و آمد، بدون در نظر گرفتن درخشش زیبا و دلپذیر، امن‌ تر باشد. همچنین، کف شما را از آسیب، به ویژه از گرما و مواد شیمیایی محافظت می‌ کند و مقاوم در برابر شوک است. برای هر منطقه ‌ای که مواد شیمیایی، گرما و دیگر مواد ممکن است مورد استفاده قرار گیرند، عالی است.

رنگ اپوکسی

تعریف، کاربردها و مزایا و معایب رنگ اپوکسی

مزایا و معایب رنگ شناور اپوکسی

مزایای
• مقاوم: اپوکسی یک انتخاب کفپوش مقاوم است. می ‌تواند فشار شوک شدید، گرما، مواد شیمیایی و آب را تحمل کند. در گاراژهایی که ماشین ‌ها می ‌توانند مواد شیمیایی خورنده منتشر کنند، ایده‌آل است.
• مقرون ‌به ‌صرفه: رنگ اپوکسی را می توان بر روی کفپوش فعلی خود اضافه کرد، و درمان و پول شما صرفه ‌جویی می ‌کند.
• ماندگار: اگر چه نصب آن زمانی که اپوکسی در جای خود قرار می ‌گیرد زمان می‌برد، اما خیلی طول میکشد از بین برود. پوشش آن سخت و بسیار با دوام است و در برابر حجم زیادی از ترافیک مقاومت خواهد کرد.
• حفاظت: اپوکسی تقریبا پوششی برای کفپوش شما ایجاد می‌ کند و از آن در برابر لکه ‌ها، ترک برداشتن، پوشیدن و پاره شدن محافظت می‌ کند.
• تعمیر و نگهداری: اپوکسی مقاوم به گرد و غبار است. با ایجاد لایه ‌ای، اپوکسی به جلوگیری از گرد و غبار کمک می‌ کند.
• استقرار و گردش: هم چنین یک سطح صاف ایجاد می ‌کند که تمیز کردن آن با جارو، و یا خلا آسان است.

معایب
• لغزنده: به طور کلی، کفپوش های اپوکسی نسبت به اپوکسی مقاوم شده با پوشش روغنی، می ‌تواند بسیار لغزنده باشد. لذا، این رنگ برای مناطقی که مستعد ریزش‌ های جوی و یا آب روی زمین هستند، ایده‌ آل نیست.

• موقتی: اگرچه اپوکسی مقاوم و سخت است اما باید سرانجام جایگزین شود. هر روز پاک کردن و پاره شدن جای خود را می ‌گیرد و تراشه ‌ها و ترک ‌ها شروع به رشد می‌ کند. وقتی این اتفاق می ‌افتد، شما باید پوشش دیگری از اپوکسی اضافه کنید تا مطمئن شوید اوضاع مرتب شده است. اگر در مکانی باشد که اشیا سنگین مثل لوازم ورزشی روی زمین می ‌افتند، این می ‌تواند یک مشکل باشد.
• اجرا: برای اطمینان از اینکه رنگ اپوکسی شما به کار رود، نیاز به آماده ‌سازی زیادی است. به طور موثر، باید تمام ترک‌ ها را پر کنید و تمام گریس های روغن را به دقت تمیز کنید. خود فرآیند درخواست نیز وقت گیر و خسته ‌کننده است. می‌تواند چند روز طول بکشد تا رنگ شما به درستی خشک شود و شما باید منتظر بمانید تا اینکه پوشش اول قبل از اضافه کردن پوشش بعدی کاملا خشک شود.
• حذف: تغییر رنگ، طراحی و یا حذف اپوکسی می ‌تواند پرهزینه و دشوار باشد.

رنگ در مقابل پوشش اپوکسی

رنگ اپوکسی به سادگی یک رنگ است. این کار به سادگی یک پروژه DIY است. پوشش اپوکسی معمولا از دو بخش رزین و سخت کننده تشکیل شده ‌است که بیشتر آنها به کمک حرفه ‌ای برای اطمینان از نتایج طولانی ‌مدت نیاز دارند.
یکی از مهم ‌ترین چیزهایی که هنگام انتخاب بین پوشش اپوکسی یا رنگ آن باید به خاطر داشته باشید دوام است. اگر می ‌خواهید ظاهر کف خود را بهبود بخشید، رنگ اپوکسی ایده‌ آل است. با این حال، اگر می‌ خواهید منطقه ‌ای را که ترافیک سنگین است و در معرض ریزش مواد شیمیایی قرار دارد، بهبود بخشید، پوشش اپوکسی گزینه بسیار بهتری است. (‏شیمی)‏ رنگ اپوکسی کف، دوام بیشتری نسبت به رنگ لاتکس سنتی دارد، اما در برابر لکه ‌ها، مواد شیمیایی، خراش‌ ها و پوشش‌ های مانند اپوکسی مقاومت نمی ‌کند.
تفاوت کلیدی دیگر بین این دو قیمت است. رنگ اپوکسی به طور قابل ‌توجهی ارزان ‌تر است. شما می ‌توانید در یک فروشگاه رنگ بخرید و آن را خودتان به کار ببرید. با پوشش‌ های اپوکسی، شما احتمالا به نصاب حرفه ‌ای و محصول با کیفیت بالاتر نیاز خواهید داشت.

چرا از اپوکسی برای رنگ کف استفاده می ‌کنید؟

این یک جایگزین مقرون ‌به ‌صرفه برای نصب کفپوش کاملا جدید است. فرمول سازی ساخت بالای رنگ اپوکسی به این معنی است که تنها یک لایه ضخامت خوب و محکمی دارد که می ‌توانید آن را در بسیاری از سطوح به کار ببرید. برخلاف طبقات سنگین مرسوم، شما مجبور نیستید هر شش ماه یک ‌بار یک کف با اپوکسی رنگ کنید. رنگ اپوکسی نسبت به رطوبت مقاوم است و می ‌تواند دمای بالا را تحمل کند و این انتخاب خوبی برای حمام ‌ها، سونا و مناطق استخر شنا است. سطح براق و بدون درز آن یک سطح غیر جاذب ایجاد می‌ کند که تمیز کردن آن آسان و کارآمد است، بنابراین در باشگاه های ورزشی، گاراژها و نواحی که خطر ریزش وجود دارد نیز به خوبی عمل می ‌کند.

مزایای استفاده از اپوکسی کف گاراژ
رنگ کف گاراژ اپوکسی یکی از سخت‌ ترین و بادوام ‌ترین روکشی هایی است که می ‌توانید به کار ببرید. هم چنین می ‌تواند به سرعت سیمان خسته ‌کننده و یا غیر جذاب را به یک منطقه جذاب تبدیل کند. کاربردی که شما از اپوکسی به دست می ‌آورید، پوششی ایجاد خواهد کرد که بسیار بادوام و مقاوم در برابر ضربات، تراش، مواد شیمیایی، لکه ‌ها و خراش‌ ها است. مزیت بزرگ دیگر این است که در برابر گرد و غبار مقاوم است چون یک سیلر موضعی است به این معنی که روی سطح مواد می ‌نشیند و به منافذ نفوذ می‌ کند و یک مانع محافظ ایجاد می کند. بر روی اتومبیل، ابزار، واحدهای ذخیره ‌سازی می ‌تواند یک روش برای تمیز کردن باشد. همچنین به طور طبیعی مقاوم به رطوبت است. لکه ‌ها در اپوکسی جذب نمی ‌شوند و آثار زشت و ماندگاری بر جای نمی‌ گذارند. اگر به دنبال یک کف سخت و مقاوم هستید که یک روکش براق دارد، رنگ کف اپوکسی برای شما عالی است. و به خوبی در مناطق با ترافیک بالا، مصرف بالا و در معرض خطر نشت مواد شیمیایی قرار دارد کف شما را از آسیب حفظ می ‌کند، مقاوم در برابر ضربه است و نگهداری و تمیز کردن آن آسان است. شما می ‌توانید از رنگ اپوکسی برای گاراژها، انبارها، زیرزمین‌ ها و یا هر ناحیه با ترافیک بالا استفاده کنید.

تفاوت های رنگ و پوشش اپوکسی؟

برخی افراد اصطلاح پوشش‌ های اپوکسی و رنگ ‌های اپوکسی را یکی می‌کنند، اما این دو کاملا متفاوت هستند. اگر می‌خواهید با استفاده از اپوکسی کف، گاراژ و یا دیگر سطوح بتنی خود را پوشش دهید، مهم است که بدانید چه تفاوتی بین این دو وجود دارد. این به شما این امکان را می ‌دهد که تصمیم درستی برای زیبایی ‌شناسی مورد نظر خود بگیرید.
یک تفاوت بین این دو اپوکسی ‌ها این است که پوشش‌ها تمیز می‌ شوند در حالی که رنگ خشک می ‌شود. علاوه بر این، وقتی ۱۰۰ درصد پوشش ‌های اپوکسی جامد استفاده می‌ شوند، سطح سخت و با دوام می ‌شود و آن را نسبت به چیزهایی مثل مواد شیمیایی، خراش ‌ها، ضربه، روغن و چربی و لکه بسیار مقاوم می‌ کند.
تفاوت ‌های دیگری نیز وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. به عنوان مثال، پوشش‌ های اپوکسی از دو جزء مواد سخت کننده پلی آمین و رزین اپوکسی تشکیل شده ‌اند. قبل از این که پوشش‌ ها اعمال شوند، یک پیمانکار حرفه‌ای یا نصب کننده باید ابتدا دو مولفه را، بر خلاف رنگ که یک بخش است، برای استفاده آماده و مخلوط کند.
به طور معمول، رنگ اپوکسی از اکریلیک لاتکس ساخته می ‌شود، اگر چه بسته به محصول، مقدار کمی اپوکسی ممکن است به فرمول اضافه شود. هنگامی که اپوکسی وجود دارد، رنگ در واقع به سطح بتون بهتر می ‌چسبد و سطح را بادوام ‌تر می ‌کند. وقتی اپوکسی به فرمول اضافه نشود، رنگ در نهایت پوسته پوسته و ترک خواهد شد، به خصوص در نواحی با ترافیک بالا رنگ اپوکسی نیز در معرض رنگ ‌آمیزی قرار می‌گیرد در حالی که پوشش ‌های اپوکسی وجود ندارند.
در حالی که این کار را انجام می ‌دهید، معمولا از رنگ استفاده می ‌کنید، پوشش‌ های اپوکسی به ظرافت حرفه‌ای نیاز دارند. حتی در هنگام استفاده از محصولات برتر مانند سوناپکسی ۵۴ یا سوناپکسی ۱۰۰، پوشش‌ های اپوکسی باید همیشه توسط یک متخصص به کار گرفته شوند.
برای پوشش ‌های اپوکسی و رنگ اپوکسی، ابتدا سطح بتون باید کاملا تمیز و آماده شود. سپس هر ناحیه آسیب ‌دیده باید تعمیر شود. فرآیند اعمال پوشش‌ های اپوکسی با تمیز کردن سطح و انجام تست رطوبت آغاز می ‌شود. از آنجا، نصب‌کننده با اجازه دادن به پوشش برای نفوذ، منافذ سطح را برای ایجاد یک پیوند بهتر در اختیار قرار می‌ دهد.
با استفاده از ابزارها و تجهیزات خاص، مانند غلتک ‌ها، نصب کننده پوشش را اعمال می‌ کند. برای به کار بردن رنگ اپوکسی، محصول باز می ‌شود و سپس یا لول یا اسپری می ‌شود. در مقایسه دو فرآیند، می ‌توانید ببینید که چرا استخدام یک پیمانکار حرفه ‌ای ضروری است. یکی از شباهت‌ های مشترک پوشش ‌های اپوکسی و رنگ ‌های اپوکسی این است که فرآیند کاربرد شامل دوتا سه لایه است. پوشش ‌های اپوکسی رنگ نیستند بلکه لایه ‌های قوی، پایدار و طولانی ‌مدت حفاظت هستند. این پوشش ‌ها مقاوم در برابر لغزش، چند منظوره و از نظر زیبایی خوشایند هستند.

برای استعلام قیمت و شرایط اجرای رنگ اپوکسی با ما تماس بگیرید.