رنگ پلی یورتان چیست؟

از رنگ پلی یورتان دو دسته ای تقریبا به صورت اختصاصی به عنوان روکش استفاده می شود، چون مقاومت خیلی خوبی در برابر نور فرابنفش داشته و همچنین ماندگاری طولانی مدت و عالی ای دارند. این خصوصیت رنگ پلی یورتان از این روش خشک شدن فیزیکی رنگ های تک دسته ای سنتی گرفته شده است. دو ماده(یک ماده ی پایه و یک ماده ی پروراننده)در معرض یک فرآیند شیمیایی غیر قابل بازگشت قرار می گیرند. این واکنش شیمیایی به ترکیب شدن این دو ماده(با مقدار مناسب) بستگی دارد، بنابراین تنظیم نسبت صحیح ترکیب بسیار مهم است.
یکی از نکات منفی رنگ پلی یورتان دو دسته ای این است که نمی توان از آنها به عنوان روکش روی یک روکش تک دسته ای(که قبلا روی آن سطح استفاده شده است)استفاده کرد. این بدان دلیل است که این رنگ های حاوی محلول های به شدت فعالی می باشند که ممکن است به رنگ تک دسته ای “حمله” کرده و باعث چین خوردگی و رنگ پریدگی شود. رنگ پلی یورتان همچنین خیلی سریع چسبناک می شوند و این بدان دلیل است که محلول سریع از سطح رنگ می پرد. این وضعیت به خصوص در زمانی که از رنگ در شرایط آب و هوایی گرم، خشک یا طوفانی استفاده می شود، صحت دارد. شاید لازم باشد رنگ را رقیق کنید(با یک محلول مناسب) تا بتوانید مدت زمان مورد استفاده بودن رنگ(در هنگام رنگ کاری) را افزایش دهید.

ویژگی رنگ پلی یورتان

• ترکیب متعادل
• دوستدار محیط زیست
• طراحی عالی
• مقاوم در برابر خوردگی
• دوام و ماندگاری بالا

رنگ پلی یورتان

رنگ پلی یورتان

مزایای رنگ پلی یورتان

تطبیق پذیری
روکش های پلی یورتان را می توان برای سطح های زیادی به کار برد(سطوحی از جمله سطوح چوبی، آهنی و پلاستیکی و عملا هر نوع سطح کف زمین). تطبیق پذیری استفاده از رنگ پلی یورتان یکی از مشخصه هایی است که باعث محبوبیت آن شده است.
حفاظت
یکی از مزایای اصلی استفاده از روکش های پلی یورتان حفاظتی است که در برابر خود سطح ایجاد می کند. وقتی از این روکش ها استفاده می کنید، روکش یک مانع غیر قابل نفوذ بین عناصر و شیئی که آن را پوشش می دهد ایجاد می کند. رنگ پلی یورتان به واسطه ی سطح منعطف و سختی که دارد، مانع از ورود باران، گرد و خاک، گل و دیگر عناصر طبیعی مضر برای سطح می شود. مواد به کار رفته در رنگ پلی یورتان باعث ایجاد حفاظت در برابر رطوبت و اکسید شدن می شوند(اکسید شدن در نهایت منجر به خوردگی می شود).
ریسک کمتر
چون رنگ پلی یورتان هیچ بخاری از خود ساتع نمی کند(بخار های مضر برای انسان ها، حیوانات یا محیط زیست)، بنابراین انتخاب این نوع رنگ برای کار مسلما خطرات کمتری خواهد داشت. فقط مرافب باشید که وقتی از رنگ پلی یورتان استفاده می کنید، بچه ها یا حیوانات نزدیک ظروف باز رنگ نروند، چون مصرف پلی یورتان همانند هر ماده ی شیمیایی رنگی دیگری برای انسان و حیوانات مضر است.
راحتی استفاده
رنگ پلی یورتان از زمان جنگ جهانی دوم تا الان مسیر طولانی ای را طی کرده و مزایا و کمک های زیادی به بشریت ارائه داده است، تعجبی ندارد که برای حفاظت از سطوح نیز از جمله ی انتخاب های اصلی و مهم است.

کاربردهای رنگ پلی یورتان

• صنایع مکانیکی سنگین
• صنایع فرآوری غذا
• صنایع شیمیایی سنگین

روکش های سطح اپوکسی در برابر رنگ پلی اورتان: چه تفاوت هایی دارند؟

روکش های تجارتی و صنعتی برای سوح بتنی، احتمالات زیادی را به وجود آورده است. انواع مختلف و وسیعی از روکش ها وجود دارند. هر کدام از این انواع دارای مشخصه های منحصر به فردی بوده و هر کدام برای شرایط متفاوتی کاربرد خاص خود را دارند. دو مورد از محبوب ترین گزینه ها برای روکش های تجاری عبارتند از روکش های اپوکسی و رنگ پلی یورتان (PU). ضرورتا هیچکدام برتری مطلق نسبت به دیگری ندارند. ولی به هر حال، تصمیم برای انتخاب یکی از آنها باید به هدف و قصد شما برای رنگ کاری محیط بستگی داشته باشد. به مطالعه ادامه دهید تا تفاوت های بین اپوکسی و پلی یورتان را متوجه شوید.

درک تفاوت های بین روکش های سطح اپوکسی و رنگ پلی یورتان

اساسا، این دو فرآیند به میزان زیادی مشابه یکدیگر هستند. هر دو با یک قالب و صفحه از بتن شروع می شوند و بعد یک لایه ی صمغ به آنها اضافه می شود. سپس (معمولا) روی سطح اسپری شده و روی سطح پخش می شود تا کل سطح را بپوشاند. آنها همچنین ویژگی های مشابهی نیز دارند، از جمله اینکه یک سطح کاملا یکپارچه ایجاد می کنند. همچنین هر دو در مقابل هر گونه آلودگی باکتریالی مقاوم هستند.
تفاوت اپوکسی و رنگ پلی یورتان در ویژگی ها و مشخصه های سطحی است که آن را پوشش می دهند.

اپوکسی در برابر پلی یورتان : مزایا و معایب روکش اپوکسی

مزیت اصلی این است که اپوکسی بسیار سخت و محکم است. در واقع، اپوکسی یکی از محکم ترین موادی است که می توانید برای پوشش سطح محل کارتان از آن استفاده کنید. در موقعیت هایی که در محل کار خودروهای سنگین زیاد رفت و آمد دارند(مانند انبارهای دارای جرثقیل چنگک دار)، اپوکسی گزینه ی خیلی خوبی است. علاوه بر این، اپوکسی خیلی خوب با بتن پیوند می خورد و تمامی منافظ و شکاف ها را می پوشاند. همچنین می توان از اپوکسی برای قالب های بتنی آماده استفاده کرد و در نتیجه آنها را با هزینه ی بسیار کمی بازیابی می کند.
از طرف دیگر، اگرچه سختی و محکم بودن اپوکسی مزیت مقاوم بودن در برابر فشار و رفت و آمد را به ارمغان می آورد، اما از طرفی هم آسیب رساندن به آن از طریق ضربه های وارده با اشیای نوک تیز خیلی آسان است. علاوه بر این، اپوکسی به راحتی توسط مواد شیمیایی فعال(مانند اسیدها)به راحتی صدمه می بیند، مگر اینکه طراحی آن به گونه ای باشد که نسبت به مواد شیمیایی هم مقاوم باشد. روکش اپوکسی همچنین در مقابل نور فرابنفش نیز آسیب پذیر است و اگر به مدت طولانی در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد خیلی سریع رنگش را از دست می دهد.
اپوکسی در برابر پلی یورتان : مزایا و معایب روکش پلی یورتان
از طرف دیگر، روکش های پلی یورتان ممکن است سختی و مقاومت فیزیکی کمتری نسبت به اپوکسی داشته باشند، اما خیلی منعطف تر هستند. اگرچه روکش های پلی یورتان خیلی راحت خراشیده می شوند، اما احتمال اینکه با ضربه های سنگین آسیب ببینند خیلی کمتر است. انعطاف پذیرری رنگ پلی یورتان باعث می شود این روکش ها در مکان هایی که تغییر دما زیاد در آنها اتفاق می افتد، عملکرد خیلی بهتری داشته باشند. این ویژگی به خصوص برای مناطقی که خیلی سرد هستند نیز بسیار مهم است.
علاوه بر این،  کفپوش پلی یورتان در برابر نور فرابنفش و همچنین در برابر آسیب های شیمیایی نیز مقاوم تر است. در تاسیسات پزشکی – بیولوژیکی و فرآوری مواد غذایی، اورتان یک انتخاب محبوب و منطقی است. به این خاطر که اورتان در برابر ریخته شدن مواد و تشعشعاتی که به راحتی به اپوکسی آسیب می رسانند، می تواند بسیار مقاوم باشد.

کاربردهای رنگ پلی یورتان

کاربردهای رنگ پلی یورتان

آیا روکش پلی یورتان بهتر از رنگ است؟

رنگ کردن می تواند فرآیند پر دردسر و زمان بری باشد، اما در موارد بسیاری(مانند محافظت از سطوح چوبی در مقابل فرسایش و پوسیدگی)یک امر ضروری است. متاسفانه، رنگ برای مدت طولانی دوام نمی آورد، بنابراین می توانید این را یک مشکل تلقی کنید، به خصوص اگر با پروژه های برون سقفی سر و کار دارید. به عنوان مثال رنگ کردن نمای خارجی خانه یک مشکل بزرگ است.
ممکن است برایتان سوال پیش آمده باشد که آیا روش بهتری برای حفاظت چوب هست یا خیر. آیا می توان یک روکش بتنی مقاوم و با دوام یافت؟ یکی از گزینه ها برای چنین کارهایی رنگ پلی یورتان است. آیا رنگ پلی یورتان برای رنگ کردن داخل و خارج خانه گزینه ی مناسبی است؟

پلی یورتان چیست؟

اگر دارید به استفاده از روکش های پلی یورتان فکر می کنید، پس پیش از اینکه آن را با رنگ مقایسه کنید، باید اطلاعاتی راجع به چیزی که با آن سر و کار دارید داشته باشید. اول از همه اینکه، پلی یورتان معمولا یک روکش تمیز و یکپارچه از پلاستیک اکریلیک مایع است که برای محافظت از سطوح از آن استفاده می شود. پلی یورتان ساده به عنوان یک روکش برای مواد از قبل موجود روی سطح(مانند رنگ یا زنگ زدگی)عمل می کند، اما اگر از آن به تنهایی برای سطوح چوبی استفاده شود، باعث پوسته پوسته شدن سطح می شود. می توانید ترکیبات رنگ پلی یورتان را خریداری کنید که این ترکیبات رنگ بیشتری به پروژه های شما می دهند. پلی یورتان با فرمول های پایه آب و پایه روغن ایجاد می شود که ورژن پایه روغن آن خیلی مقاوم تر و ماندگار تر از نوع دیگر است. رنگ پلی یورتان پایه آب خیلی سریع تر خشک می شود و بخار و دود کمتری هم دارد.

مقایسه با رنگ
وقتی صحبت از ماندگاری می شود، اصلا نیاز به مقایسه نیست. رنگ پلی یورتان خیلی ماندگار تر و مقاوم تر از رنگ است و مدت زیاد تری باقی می ماند(به خصوص در مناطقی که ضربه و خراش زیاد اتفاق می افتد مانند کابینت های آشپزخانه).
اگر قصد دارید از رنگ استفاده کنید، خب مسلما حق انتخاب وسیع تری برای انتخاب رنگ دارید. اما دوباره می گوییم، اگر با انجام کمی کار اضافه تر مشکلی ندارید می توانید از هر دو استفاده کنید. یعنی ابتدا روی سطح مورد نظر رنگ بزنید و سپس یک روکش یکپارچه ی پلی یورتان روی آن بکشید.
رنگ از نظر هزینه نسبت به پلی یورتان برتری دارد. محصولات رنگ پلی یورتان خیلی گران قیمت تر هستند، که به همین دلیل اکثر مردم از پلی یورتان برای پوشش کل خانه ی خود استفاده نمی کنند.
زمان خشک شدن نیز متفاوت است، اما به میزان زیادی به مشخصه های محصولاتی که در نظر دارید بستگی دارد. رنگ های پایه روغن زمان زیادی نیاز دارند تا خشک شوند و همین امر باعث می شود با محصولات پلی یورتان قابل مقایسه باشند(پلی یورتان ها حدودا ۸ ساعت طول می کشد تا خشک شوند). رنگ های لاتکس خیلی سریع تر خشک می شوند(در کمتر از ۲ ساعت) که این امر باعث می شود این رنگ ها برای بعضی از پروژه ها، گزینه ی مناسب تری نسبت به پلی یورتان باشند.
در مورد سطح پوشش چه؟ اگر پروژه ی شما پوشش دادن علائم، رنگ پریدگی ها یا مشکلات دیگر در مورد سطوح چوبی است، پس روکش پلی یورتان به درد شما نمی خورد. اگر برای این کار از پلی یورتان استفاده کنید، پوشش شما بیشتر شبیه به یک لکه می شود و مقداری هم مات خواهد شد. برای پوشش سطوح تیره، بهتر است که رنگ استفاده کنید.
همانطور که ملاحظه می کنید، جوانب متفاوت زیادی در مورد این دو محصول وجود دارند که آنها را از هم مجزا می کنند. برای حفاظت و با دوام بودن، روکش پلی یورتان بهترین انتخاب است، اما برای پروژه های خانه داری استاندارد، می توانید از رنگ استفاده کنید. استفاده از هر دو محصول ممکن است زمان بر باشد، اما می تواند بهترین نتیجه ی ممکن را به ارمغان آورد.

کاربردهای پلی یورتان

بنا به گفته ی وزارت نیروی ایالات متحده، هزینه های گرمایش و سرمایش حدود ۵۶ درصد از انرژی مورد استفاده در خانه های آمریکایی را شامل می شود. طبیعت شیمی به پلی یورتان اجازه می دهد تا با شرایط سازگار شود و مشکلات موجود را برطرف کند. می توان  رنگ پلی یورتان را به اشکال غیر معمول ساخت و در نتیجه پلی یورتان برای پیشرفت و بهبود دادن صنایع و محصولات بسیار مفید است.
پلی یورتان ها با واکنش یک پلیول(یک الکل با بیش از دو گروه هیدروکسیل واکنش دهنده به ازای هر مولکول) با یک دیسوسیانات یا یک پلیمریک ایزوسیانات در حضور کاتالیزور مناسب و افزودنی های دیگر به دست می آیند. به خاطر وجود انواع مختلف دیسوسیانات ها و محدوده ی وسیع پلیول های که می توان برای ایجاد پلی یورتان یافت، بنابراین طیف وسیعی از مواد را می توان متناسب با نیازهای خاص کاربرد  رنگ پلی یورتان ، ایجاد کرد.

انواع رنگ پلی یورتان

انواع رنگ پلی یورتان

انواع پلی یورتان

• فوم پلی یورتان انعطاف پذیر
فوم پلی یورتان انعطاف پذیر به عنوان زیر ساخت برای انواع مختلف محصولا مصرفی و تجاری(از جمله کف سازی، اسباب و اثاثیه، صنایع موتوری، لایه زیرین فرش و بسته بندی)به کار می رود. فوم انعطاف پذیر را می توان در تقریبا همه ی انواع و اشکال ایجاد کرد. این فوم سبک، با دوام، مقاوم و راحت است. فوم پلی یورتان انعطاف پذیر حدود ۳۰% از کل بازار رنگ پلی یورتان آمریکای شمالی را پوشش می دهد و عمدتا برای کف سازی، اسباب و اثاثیه و صنایع موتوری مورد استفاده قرار می گیرد.
• فوم پلی یورتان محکم
فوم های پلی یورتان محکم و پلی ایزوسیانورات(پلیزو)یکی از محبوب ترین، مقرون به صرفه ترین و تطبیق پذیر ترین عایق های دنیا را ایجاد می کنند. این فوم ها می توانند هزینه های انرژی و نیرو را به میزان قابل توجهی کاهش دهند و در عین حال مشخصه ها و ویژگی های تجاری و مسکونی موثر تر و راحت تری دارند.
با توجه به گفته های وزارت نیروی ایالات متحده، هزینه های گرمایش و سرمایش حدود ۵۶ درصد از انرژی مورد استفاده در خانه های معمولی آمریکا را پوشش می دهند، بنابراین برای اکثر خانه ها، این هزینه ها گران و بزرگ ترین هزینه ها محسوب می شوند. برای حفظ دمای داخل خانه و نفوذ سر و صدای کمتر به داخل خانه و دیر ویژگی های تجاری، سازندگان به فوم های پلی یورتان محکم و پلی ایزوسیانورات روی آوردند. این فوم ها مواد عایق موثری هستند که می توان از آنها در عایق کاری سقف و دیوارها، عایق کاری پنجره ها، درب ها و به عنوان درزگیر هوا استفاده کرد.
• روکش ها، چسناکی، درزگیری و کشسان(CASE)
استفاده ی پلی یورتان ها به عنوان روکش، چسب، درزگیر و مواد منعطف(CASE) طیف وسیع و در حال رشدی از کاربردها و مزایا را ارائه می دهد. روکش های پلی یورتان می توانند ظاهر یک محصول را بهبود بخشند و عمر محصول را افزایش دهند. ویژگی چسبندگی رنگ پلی یورتان می تواند مزیت های چسبندگی قوی و مفیدی داشته باشد، در حالی که درزگیری پلی یورتان می تواند به عنوان یک درزگیر عالی و محکم نیز استفاده شود. قابلیت کشسانی رنگ پلی یورتان باعث می شود بتوان آن را تقریبا به هر شکلی در آورد، این نوع پلی یورتان سبک تر از آهن است، بازیافت خیلی بهتری دارد و می تواند در برابر عوامل محیطی زیادی مقاومت نشان دهد.
• پلی یورتان ترموپلاستیک(TPU)
رنگ پلی یورتان ترموپلاستیک(TPU) خاصیت های فیزیکی و کاربردهای بیشماری دارد. این نوع بسیار کشسان، منعطف و مقاوم در برابر فرسایش، ضربه و آب و هوا است. TPUها را می توان رنگ کرد یا به روش های بسیار مختلفی ساخت و استفاده از آنها باعث می شود ماندگاری محصول افزایش یابد.
TPU یک ماده ی کشسان است که کاملا ترموپلاستیک است. همانند همه ی عناصر ترموپلاستیک، TPU نیز کشسان و قابل ذوب شدن است. علاوه بر این، می توان از آن در انفصال، تزریق، گداخت و فشرده سازی قالبگیری فشار استفاده کرد. این ماده می تواند به شکل وکیوم یا روکش محلولی تولید شود و برای انواع وسیعی از ترکیبات و ویژگی های فیزیکی مناسب است. این امر باعث می شود TPU یک ماده ی بسیار منعطف و سازگار با هزاران مورد استفاده(مانند ساخت و ساز، صنایع خودروسازی و کفش)باشد.
• قالبگیری تزریقی واکنش (RIM)
سپر خودروها، پنل های الکتریکی خانه ها و رایانه و قالب های تجهیزات ارتباط تلویزیونی برخی از نمونه محصولاتی هستند که با استفاده از رنگ پلی یورتان که دارای ویژگی قالبگیری تزریقی واکنش(RIM)می باشد، تولید می شوند. با افزودن قابلیت طراحی انعطاف پذیر، فرآیند RIM پلی یورتان، قطعاتی را تولید می کند که معمولا با استفاده از فرآیند های قالبگیری تزریقی معمولی(مانند قطعات ضخیم و نازک دیوار، لوازم خانگی محفظه دار و کف پوش ها)قابل دستیابی نیست. علاوه بر مقاومت زیاد و وزن کم، قطعات RIM پلی یورتان می توانند در برابر گرما مقاوم باشند، برای عایق کاری در مقابل گرما استفاده شوند، ثبات فرم و میزان زیادی مشخصه های دینامیک داشته باشند. محصولات خودروسازی، ساخت و ساز، تجهیزات برقی، اثاثیه و سرگرمی و ورزشی تنها بخش کوچکی از بازارها و کاربردهای استفاده از تکنولوژی RIM هستند.
• بست ها
بست های رنگ پلی یورتان برای چسباندن انواع بیشماری از ذرات و فیبرها به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین استفاده ی آنها در تولید پنل های چوبی، سطوح کف بندی لاستیکی یا کشسان و قالبگیری شن برای صنایع ریخته گری است. بیشترین حجم کاربرد برای بست های رنگ پلی یورتان در تولید OSB ها(Oriented Strand Board) می باشد. این پنل های چوبی در مصالح ساختمانی و کف سازی، تولید لوازم خانگی، تیرآهن و میله ها و پنل های کارخانه ای مورد استفاده قرار می گیرند. لایه ی زیر فرش Rebond از بست های پلی یورتان برای چسباندن قطعات ریز فوم استفاده می کند. که در این کار گاهی از فوم پلی یورتان منعطف و دیگر انواع آن استفاده می شود.
• پلی یورتان پایه آب پراکنده (PUDها)
پلی یورتان پایه آب پراکنده (PUDها) روکش ها چسب هایی هستند که از آب به عنوان محلول اصلی استفاده می کنند. با افزایش سختگیری ها و قوانین فدران در مورد میزان مواد ارگانیک فرار(VOCها) و آلاینده های خطرناک هوا (HAPها) که ممکن است در اتمسفر منتشر شوند، در اکثر کاربردهای صنعتی و تجاری از PUD ها استفاده می شود.