منظور از پرایمر اپوکسی چیست؟

پرایمر اپوکسی به استر رنگی اشاره دارد که پرداخت کاری غیر متخلخل است. پرایمر اپوکسی عمدتاً به عنوان لایه پایه بر روی فولاد ساده پیشنهاد می‌ گردد. این لایه‌های پایه یا پرایمر اپوکسی می‌ توانند بر روی پوشش فایبرگلاس، پلاستیک یا فسفات آهن سیاه مورد استفاده قرار گیرند.
این بتونه می‌تواند بر روی شکاف‌‌ها و تورفتگی‌‌ها مورد استفاده قرار گیرد. این بتونه از ظرفیت اتصال عالی برخوردار است و سطح خوبی را حاصل می‌ سازد. پرایمر اپوکسی نه تنها چسبندگی عالی برای فلزات فراهم می‌ سازند بلکه به عنوان یک پایه مناسب برای محصولات زیر لایه اضافی و پوشش‌های بالایی (رنگ) فراهم می‌سازند.

تعریف پرایمر اپوکسی در کروژن پدیا

پرایمر اپوکسی نوعی استری رنگ می‌ باشد که پرداخت سطح مناسب بر روی بالاترین پوشش، ایجاد میکند. پرایمر اپوکسی دو بخشی شامل فسفات روی می‌ باشد که به عنوان رنگدانه مقاوم به خوردگی عمل می‌ کند. پرایمر اپوکسی می‌ توانند برای مواد ضد آب مورد استفاده قرار گیرند و در نتیجه از فلز لخت در مقابل اکسیده شدن محافظت می‌ کنند. پیش از استفاده از پرایمر اپوکسی به یک سطح خشک بسیار تمیز نیاز می‌ باشد. لازم است تا پرایمر اپوکسی دو بخشی پیش از استفاده به طور کامل مخلوط گردد.
از آنجایی که در صنایع اتومبیل سازی و دریایی مقاومت رنگ‌‌ها به خوردگی (زنگ زدگی) از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، پوشش‌های اپوکسی به طور گسترده به عنوان بتونه مورد استفاده قرار می‌ گیرند تا چسبندگی سطح فلز را افزایش دهند. همچنین برای ضخامت ساختمان‌های بلند با استفاده از تنها یک یا دو پوشش، پرایمر اپوکسی در پوشش‌های فولادی سازه ای مورد استفاده قرار می‌ گیرند.
پرایمر اپوکسی دو بخشی به عنوان بتونه فولاد سازه ای شناخته می‌ شود. این بتونه به دو مولفه نیاز دارد که اتصال عرضی شیمیایی دارند. پرایمر اپوکسی دو بخشی غشایی را ایجاد می‌کند که به سایش، مواد شیمیایی و رطوبت مقاوم است. این بتونه برای استفاده در فولاد و بتن آماده بسیار مناسب می‌ باشد. همچنین استفاده از این بتونه در نیروگاه‌های انرژی، کاربردهای دریایی، کارخانجات تصفیه آب، سطح خارجی مخازن پیشنهاد می‌ گردد.
از دیگر مزایای این بتونه می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:
• مقاومت به آب
• ممانعت از خوردگی
• چسبندگی عالی

پرایمر اپوکسی در مقابل بتونه‌های اورتان ، کدام یک بهتر است؟

امروزه با تکنولوژی بتونه مستقیم بر روی فلز (DTM) دیگر نیاز نیست تا شما برای دستیابی به عملکرد پوششی مطلوب خود، بتونه را تیزاب کاری کنید. یک بتونه واحد می‌تواند برای شما چسبندگی و مقاومت به خوردگی را حاصل سازد که پیش از این تنها از طریق دو محصول و یک فرآیند دو مرحله ای به دست می‌آمد. با توجه به این مسئله، لازم است تا یکی از بتونه‌های DTM با تناسب بهتر با نیازهای شما انتخاب شود. اگر چه پرایمر اپوکسی و اورتان بسیار شبیه می‌ باشند اما هر یک از ویژگی‌های مجزایی برخوردار هستند که لازم است تا پیش از انتخاب، شما با آنها آشنا شوید.

شباهت‌‌ها

• هر دوی آنها برای فلز‌‌ها و پلاستیک‌های گوناگون، چسبندگی عالی حاصل می‌سازند.
• هر دوی آنها می‌توانند بر پایه حلال یا بر پایه آب باشد.
• هر دوی آنها در رنگها و VOC متفاوت وجود دارند.
• هر دوی آنها می‌ توانند به عنوان استر رنگ یا پوشش دهنده مورد استفاده قرار گیرند (در ادامه در رابطه با تفاوت این دو بحث می‌ کنیم).

تفاوت ها

پرایمر اپوکسی معمولاً در مقاومت طولانی‌تر به خوردگی از طریق ایجاد مقاومت شیمیایی بیشتر و مقاوم تر، نسبت به اورتان بهتر می‌باشند. اپوکسی‌‌ها از مقاومت بسیار عالی نسبت به آب و انقباض حداقل برخوردار هستند.
بتونه‌های اورتان از مزیت سرعت برخوردار هستند. آنها سازگاری بیشتری با پوشش بالایی دارند که به شما اجازه می‌ دهد تا سریعتر بر روی بتونه از پوشش بالایی استفاده کنید. شما کمتر شاهد سرخشکیدگی می‌ باشید که به دلیل عدم جلا می‌ باشد و در بتونه‌های اورتان نسبت به پرایمر اپوکسی به طور کامل قابل برطرف سازی می‌ باشد.
همچنین بتونه‌های اورتان نسبت به پرایمر اپوکسی در مقابل اشعه UV از مقاومت بیشتری برخوردار هستند. پرایمر اپوکسی در معرض اشعه UV سریعتر کمرنگ و زرد می‌ شوند زیرا اصول شیمیایی اپوکسی به وسیله انرژی بالایی اشعه‌های UV سریع‌‌‌‌تر تجزیه می‌ گردد.
در زمان انتخاب ‌‌‌‌بتونه‌ای که تناسب بهتری با فرآیند رنگ آمیزی و محیط کاربردی دارد، همه عوامل فوق الذکر را مورد توجه قرار دهید. اگر چه بتونه معمولا مشاهده نمی‌شود اما حفاظت و کیفیت آن برای بقا و رنگ روکش شما از اهمیت برخوردار است.

پرایمر اپوکسی

پرایمر اپوکسی

چرا از پرایمر اپوکسی استفاده کنیم؟

سوال: 

من یک مهندس توسعه در کارخانه هستم. من اخیراً مسئولیت عملیات پایان کاری را به عهده گرفتم. یکی از مسئولیت‌های من تعیین رنگ هایی است که باید برای محصولات کارخانه مورد استفاده قراردهیم. به محض انتخاب من، از من سوالی پرسیده شد که قادر به پاسخ دادن به آن نبودم.
ما برای محصولات خود از دو بسته پرایمر اپوکسی و پس از آن از پوشش فوقانی پلی اورتان استفاده میکنیم. مدیریت از من پرسید که چرا ما از پرایمر اپوکسی استفاده می‌ کنیم و به جای آن از بتونه پلی اورتان استفاده نمی‌کنیم. پاسخ این بود که ما قبلا این کار را انجام داده ایم و این بتونه‌‌ها به اندازه کافی خوب نبودند. آنها خواستار دلیل فنی شدند.
ظاهرا دپارتمان خرید در حال انجام اقداماتی می‌ باشد. آنها می‌ خواهند بدانند که چرا ما از بتونه پلی اورتان استفاده نمیکنیم. ظاهراً بتونه و پوشش فوقانی از تامین‌کنندگان متفاوت خریداری می‌گردند. خرید هر دو آنها از یک تامین کننده برای ما مزیت قیمت حاصل می‌سازد.

پاسخ:

پاسخ کوتاه شما این است که در سیستم پایان کاری به جای بتونه پلی اورتان از پرایمر اپوکسی دوجزیی استفاده می‌ شود زیرا پرایمر اپوکسی از چسبندگی بهتری برخوردار است. علاوه بر این، بررسی‌های میدانی و آزمایشگاهی نشان دادند که پرایمر اپوکسی دو جزئی موجب حفاظت بیشتر در مقابل خوردگی می‌ گردند و دلیل آن چسبندگی بسیار زیاد است.
هرچند من اخیراً در سمیناری شرکت کردم که در آن یک شیمیدان اطلاعات آزمایشگاهی نشان داد که حاکی از این بود که بتونه‌های پلی اورتان از چسبندگی عالی برخوردار هستند. اما این داده‌‌ها تجربی می‌ باشند و اطلاعات مربوط به اوراق محصول تجاری نبودند. بار دیگر به تیم مدیریتی خود بگویید که شما باید از اپوکسی دو جزئی استفاده کنید و دلیل آن چسبندگی عالی و مقاومت در برابر خوردگی می‌ باشد.

 

چگونگی انتخاب بهترین پرایمر اپوکسی- راهنمایی برای انتخاب درست

پرایمر اپوکسی زیادی موجود هستند و در نتیجه تصمیم گیری در رابطه با خرید آنها دشوار می‌ گردد. صرف نظر از همه نام‌های تجاری، هر یک از این بتونه‌‌ها یک هدف خاص دارند. بتونه هایی وجود دارند که مواد اولیه آنها از لاک الکل، اورتان یا اکریلیک ساخته شده است و از رنگ‌های متفاوتی برخوردار هستند.
در این مقاله، ما در رابطه با هر چیزی که لازم است تا شما در رابطه با پرایمر اپوکسی بدانید بحث میکنیم.
در اینجا پرایمر اپوکسی، مزایای آنها، انواع متفاوت و همچنین عوامل مهمی که باید مورد توجه قرار گیرند، مورد بحث قرار می‌ گیرد. در ادامه بخشی وجود دارد که در آن چهار پیشنهاد برتر برای بهترین پرایمر اپوکسی مورد بحث قرار می‌گیرد. با توجه به هر یک از این ویژگی ها، مزایا و معایب، امیدواریم که شما پس از مطالعه این مقاله به آگاهی لازم دست یافته باشید.

پرایمر اپوکسی چیست

پرایمر اپوکسی آستری رنگی می‌ باشد که پرداخت آن غیر متخلخل است. در اغلب موارد این بتونه برای آماده سازی فلز لخت برای روکش نقاشی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. افزون بر این، این بتونه به عنوان پوشش اولیه بر بالای فولاد لخت پیشنهاد شده است. همچنین این بتونه به عنوان رنگ بر روی پلاستیک، فسفات آهن و یا حتی فایبرگلاس مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
اگرچه این بتونه برای استفاده در پر کردن نواقص مورد استفاده قرار نمی‌گیرد اما می‌تواند بر روی گودی‌‌ها و همچنین ترک خوردگی‌‌ها استفاده شود. این بتونه از ظرفیت اتصال بسیار خوبی برخوردار است که به یک پایان کاری عالی بر روی سطح فلز تبدیل می‌ شود. همچنین می‌ تواند موجب چسبندگی عالی در فلز گردد و به عنوان رنگ اصلاحی پایه برای محصولات زیرلایه مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی، این بتونه انتخاب مناسبی برای تعمیر قطعاتی است که در آنها فلز وجود دارد.
استفاده از پرایمر اپوکسی صرفنظر از حداکثرسازی چسبندگی و حفاظت، مزایای بسیار زیادی دارد. مهمترین مزیت پرایمر اپوکسی این است که آنها رطوبت را جذب نمی کنند زیرا غیر متخلخل هستند. از آنجایی که آنها ضد آب می‌ باشند، انتخاب مناسبی برای ویژگی‌های مقاوم به خوردگی هستند. مسئله دیگر این است که آنها می‌توانند برای فضای بیرونی تانکرها، در کارخانجات انرژی، تصفیه آب و کارخانجات برق و کاربردهای دریایی مورد استفاده قرار گیرند.
یکی دیگر از مزایای پرایمر اپوکسی این است که آنها می‌توانند برای سطوح ضد آبی که معمولاً در معرض اکسیداسیون قرار دارند، مورد استفاده قرار گیرند. همچنین آنها بر روی پوشش‌های فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا یک لایه اضافی از رنگ را ایجاد کنند. در نهایت، آنها برای استفاده در فولاد و بتون آماده، متناسب هستند.

انواع پرایمر اپوکسی

در این بخش ما انواع پرایمر اپوکسی را مورد بحث قرار می‌دهیم. این بخش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا می‌تواند در انتخاب بتونه مناسب به شما کمک کند. بتونه‌ای را انتخاب کنید که مناسب نیازهای خاص و کاربردهای مورد نظر شما می‌ باشد.
• قوطی آلومینیومی پرایمر اپوکسی: اگر خواهان سهولتی هستید که یک قوطی آلومینیومی افشانه‌ای می‌ تواند حاصل سازد، این بتونه مناسب شما است. با نتایج حاصل از اسپری، شما میتوانید کاربرد آن بر روی سطوح فلزی را تضمین کنید. تنها جنبه منفی این قوطی، محدودیت محتوا می‌ باشد. ممکن است شما در حال کار برای یک پروژه باشید و همان موقع متوجه شوید که قوطی خالی است. بنابراین اگر خواهان این نوع از پرایمر اپوکسی هستید، به شما توصیه می‌ شود تا قوطی‌های یدکی را خریداری نمایید.
پرایمر اپوکسی در بطری یا سطل بزرگ: این نوع از پرایمر اپوکسی مرسوم‌‌‌‌تر می‌باشند. آن‌‌ها شامل دو جزء پرایمر اپوکسی و سفت کننده هستند. این دو مولفه باید پیش از استفاده به طور کامل ترکیب گردند. مزیت این نوع از بتونه این است که شما می‌توانید مقدار مورد استفاده را محاسبه کنید. یکی دیگر از ویژگی‌های عالی آن، این است که شما می‌توانید برای دوره‌های زمانی بعدی آن را ذخیره کنید.
عوامل ضروری که باید در انتخاب بهترین پرایمر اپوکسی مورد توجه قرار گیرند:
پیش از به پایان بردن بحث در رابطه با بهترین پرایمر اپوکسی، ما باید در رابطه با آن چیزی که به دنبال آن هستیم بحث کنیم. اکنون در بازار پرایمر اپوکسی متعددی وجود دارند به همین دلیل ممکن است انتخاب بهترین آنها امکان پذیر نباشد. به این فهرست نگاهی بیاندازید، عواملی به شما ارائه می‌ دهد که می‌ توانید با توجه به آنها بهترین را انتخاب کنید.
• سهولت کاربرد: ممکن است شما خواهان پرایمر اپوکسی باشید که کاربرد آن ساده است. درزمانی که یک کار بسیار ساده می‌ باشد، شما علاقه ای به دستورالعمل‌های پیچیده و گیج کننده ندارید. برخی از محصولات در این فهرست از محتویات مخلوط شده برخوردار هستند و به شکل اسپری عرضه می‌ گردند. تنها چیزی که باید در خرید آنها مورد توجه قرار دهید، به هدف شما از استفاده از آنها بستگی دارد.
• مقاومت به خوردگی: شما باید بتونه‌ای را خریداری کنید که از این قابلیت برخوردار باشد. درست است که پرایمر اپوکسی برای چسبندگی بسیار عالی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما مقاومت به خوردگی باید مورد توجه قرار گیرد.
• کاربرد: برخی از محصولات را نمی توان برای هر سطحی مورد استفاده قرار داد. پرایمر اپوکسی را خریداری کنید که می‌تواند برای سطوح مختلف از جمله فایبرگلاس، پلاستیک و فولاد مورد استفاده قرار گیرد.
• قیمت: در جستجوی بهترین پرایمر اپوکسی، قیمت باید به‌عنوان عامل تعیین کننده در نظر گرفته شود. بتونه‌های گران قیمتی وجود دارند که نتایج چندان خوبی حاصل نمی سازند. به همین دلیل است که شما باید بررسی کنید که از لحاظ پولی کدام یک از این پرایمر اپوکسی نسبت به سایر گزینه‌‌ها برای شما ارزشمندتر هستند.
در بخش زیر، ما چهار گزینه برتر برای بهترین پرایمر اپوکسی را مورد بحث قرار می‌دهیم. ما در رابطه با برخی از ویژگی‌‌ها و همچنین نقاط قوت و ضعف آن‌ها صحبت می‌کنیم. این بخش به عنوان یکی از مهمترین بخش‌‌ها مورد توجه قرار می‌ گیرد پس لازم است که به آن توجه داشته باشید.

ویژگی های پرایمر اپوکسی

ویژگی های پرایمر اپوکسی

1- پرایمر اپوکسی مستقیم بر روی فلز خاکستری KIT-KEP505-QT / کیت استری ۲.۱ VOC Makes
کیت پرایمر اپوکسی دارای قابلیت استفاده مستقیم بر روی فلز خاکستری شامل حدود یک کوارت خاکستری KEP505 در پرایمر اپوکسی بر روی فلز است. همچنین از نیم کوارت سفت کننده بتونه KEP502 DTM برخوردار است. در دستورالعمل بیان شده است که این اجزا باید به طور کامل ترکیب گردند. علاوه بر این، شما نباید موادی بیشتر از آنچه نیاز دارید را ترکیب کنید. یکی از ویژگی‌های عالی این محصول این است که لازم نیست تا مدتی به عنوان زمان القا صبر کنید.
این محصول یک پرایمر اپوکسی مقاوم در برابر خوردگی می‌ باشد که چسبندگی عالی برای فلزات دارد. این بتونه که مستقیماً برای فلز مورد استفاده قرار میگیرد کار را برای سمباده زنی و پوشش بالایی ساده می‌سازد. همچنین می‌ تواند برای مواد ساخته شده از آلومینیوم، فایبرگلاس، پلاستیک و فولاد مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می‌تواند برای سطح فلز شما پوشش و حفاظت عالی فراهم سازد. در نهایت این محصول بدون کرومات می‌باشد و پنج پوند وزن دارد.

مزایا
• قابلیت استفاده مستقیم بر روی فلز
• این کیت شامل یک کوارت پرایمر اپوکسی و نیم کوارت سفت کننده است
• به سنباده زنی نیاز ندارد
• موجب مقاومت در برابر خوردگی می‌ گردد
• چسبندگی و پوشش عالی فراهم می‌ سازد
• می‌تواند برای آلومینیوم، فایبرگلاس، فولاد و پلاستیک مورد استفاده قرار گیرد.

معایب
• اطلاعات گارانتی موجود نمی باشد
• باید سریعاً پس از استفاده، رنگپاش را تمیز کنید.

۲- کیت گالن اپوکسی سریعا خشک شونده خاکستری بتونه مستقیم بر روی فلز با احیا کننده اندک، SMR-260G/261
اپوکسی سریعا خشک شونده شامل ۲.۱ پوند از پرایمر اپوکسی (SMR-260G) و یک کوارت کاتالیزور اپوکسی (SMR-261) می‌ باشد. SMR-260 به آسانی سنباده زده می‌ شود و به سرعت خشک می‌ گردد و از رنگ‌های بسیار عالی و براقیت شیشه برخوردار است. این کیت دارای نسبت ساده ۴:۱ ترکیب پرایمر اپوکسی می‌باشد که میتوان به صورت انتخابی این نسبت را ۵ تا ۱۰ درصد تغییر داد و از احیا کننده صفر برخوردار است. یکی از ویژگی‌های جالب توجه این محصول این است که می‌تواند به‌عنوان آستری رنگ و بتونه مورد استفاده قرار گیرد.
این نوع از پرایمر اپوکسی حداکثر چسبندگی را برای آلومینیوم، فایبرگلاس، فولاد و همچنین در بالای تمام کاری‌‌ها ارائه می‌ دهد. علاوه بر این، مانند سایر محصولات در این لیست از مقاومت عالی به خوردگی برخوردار است. یکی دیگر از ویژگی‌های جالب توجه دیگر این اپوکسی که سریع خشک می‌شود این است که نسبت به دیگر بتونه‌های تجاری نسبتاً ضخیم‌‌‌‌تر می‌ باشد. در نهایت موجب ایجاد یک پرداختکاری هموار بر سطح فلز می‌گردد.

مزایا
• کاربرد دوگانه: استفاده به عنوان یک بتونه و آستری رنگ
• از رنگ‌های جالب برخوردار است
• از قدرت حفظ براقیت برخوردار است
• چسبندگی و مقاومت به خوردگی ارائه می‌دهد
• نسبت به سایر نام‌های تجاری ضخیم‌تر است.

معایب
• معمولا باید همیشه از احیا کننده استفاده گردد
• ممکن است این ضخامت به عنوان یکی از نقاط ضعف آن مورد توجه قرار گیرد.

۳- کیت گالن آستری و پرایمر اپوکسی مستقیم بر روی فلز خاکستری
پرایمر اپوکسی خاکستری مستقیم بر روی فلز شامل یک گالن KEP505 و دو کوارت سفت کننده KEP502 می‌ باشد. همانطور که در دستورالعمل آن بیان شده است، محتوا باید به صورت کامل ترکیب گردد، همچنین توصیه نمی شود که بیشتر از آنچه نیاز دارید، مخلوط کنید. مانند مورد اول و دوم در این فهرست، پیش از آغاز استفاده به زمان القا نیازی نیست.
پرایمر اپوکسی مستقیم بر روی فلز از مقاومت عالی به خوردگی برخوردار است که موجب چسبندگی چشمگیر می‌گردد. این پرایمر اپوکسی می‌تواند برای بیشتر مواد از جمله آلومینیوم، فایبرگلاس، فلز و مواد پر کننده پلاستیک مورد استفاده قرار گیرد. یکی از مزایای این بتونه این است که به آسانی سنباده زده میشود و می‌ توانید به عنوان پوشش فوقانی از آن استفاده کنید. این بتونه حفاظت و پوشش بسیار مناسب برای سطوح فلزی ارائه می‌ دهد. همچنین این محصول بدون کرومات است.

مزایا
• این کیت شامل یک گالن پرایمر اپوکسی و دو کوارت سفت کننده است
• به زمان القا نیاز ندارد
• از مقاومت به خوردگی برخوردار است
• از چسبندگی عالی برخوردار است
• می‌تواند برای فایبرگلاس، فولاد، پلاستیک و آلومینیوم مورد استفاده قرار گیرد.

معایب
• وزن آن کمی سنگین است
• اطلاعات گارانتی موجود نمی باشد.

مشخصات پرایمر اپوکسی

مشخصات پرایمر اپوکسی

۴-قوطی اسپری پرایمر اپوکسی USC 2K
پرایمر اپوکسی اسپری USC 2K محصولی می‌باشد که مقاومت عالی به خوردگی و چسبندگی بسیار خوبی را حاصل می‌ سازد. این محصول می‌ تواند سطوح نورد نظر شما را به خوبی پر کند. کاربرد این پرایمر اپوکسی بسیار ساده است. شما تنها باید آن را فعال سازید، تکان دهید و اسپری کنید. مانند سایر محصولات در این فهرست این محصول تقریباً برای همه سطوح و نه تنها فلز، چسبندگی حاصل می‌سازد.
یکی از ویژگی‌های برجسته این محصول این است که افشانک آن می‌تواند نتایجی مانند تلمبه اسپری حاصل سازد. استفاده از این محصول نسبت به سایر محصولات ساده می‌باشد. برای استفاده از این پرایمر اپوکسی، شما باید در ابتدا آن را آماده سازید پس از آن می‌ توانید پیش از نقاشی یا استفاده از محصولات پلی استر، سطوح فلز را پر کنید.

مزایا
• ارائه مقاومت به خوردگی و چسبندگی عالی
• قابلیت انباشته سازی و ساخت
• کاربرد ساده.
• افشانکی دارد که کار پرداختکاری تلمبه اسپری را انجام می‌ دهد
• می‌تواند برای همه سطوح فلزی مورد استفاده قرار گیرد.

معایب
• اطلاعات گارانتی موجود نمی باشد
• باید سریعا پس از استفاده تلمبه اسپری تمیز گردد.

نتایج
اکنون که ما هر آنچه که لازم بود شما در رابطه با پرایمر اپوکسی بدانید را مورد بحث قرار دادیم، امیدواریم که توانسته باشیم به آگاهی شما کمک کنیم. ممکن است انتخاب بهترین پرایمر اپوکسی به مهارت زیادی نیاز داشته باشد اما به واسطه این راهنما این کار ساده‌‌‌‌تر می‌گردد. با بررسی محصولات، نقاط قوت و ضعف آنها شما می‌ توانید گزینه‌های خود را محدود سازید و بهترین را انتخاب کنید.
به دنبال محصولاتی هستید که می‌ توانید برای اتومبیل خود خریداری کنید و مورد استفاده قرار دهید؟