انواع کفپوش ورزشی

کفپوش ورزشی یکی از انواع کف‌پوش است که جهت پوشاندن سطوح سالن‌ها در رشته‌های ورزشی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع مختلف کف‌پوش‌های تولید شده از مواد مختلف در مکان‌ها و شرایط متفاوت استفاده‌های گوناگونی دارند. قبل از این که به مقوله کفپوش سالن ورزشی بپردازیم، جا دارد یادآور شویم که عموماً می‌توان کف‌پوش‌ها را به‌صورت زیر دسته بندی نمود:

کف‌پوش ساختمانی و تزیینی
کفپوش ورزشی
کف‌پوش صنعتی
در این نوشتار به نوع دوم یعنی کفپوش ورزشی برای شما عزیزان خواهیم پرداخت.

انواع کفپوش ورزشی

انواع کفپوش ورزشی

کفپوش ورزشی و انواع کفپوش سالن ورزشی:

کف‌پوش‌های ورزشی کاربرد زیادی در ورزش و تجهیز سالن‌ها دارند. کف‌پوش ورزشی به‌عنوان پوشش کف باشگاه یا سالن‌های تمرین و مسابقات کاربرد دارند. برخی از اصلی‌ترین انواع کفپوش سالن ورزشی عبارتند از:

۱- چمن مصنوعی

چمن مصنوعی جانشینی مناسب و بسیار ارزان به‌جای چمن طبیعی است. چمن مصنوعی در قیاس با چمن طبیعی مزایای زیادی دارد. چمن مصنوعی ورزشی برای تجهیز زمین گلف، هاکی روی، زمین چمن فوتبال و سایر رشته‌های ورزشی به کار می‌رود. از این رو یکی از کفپوش ورزشی های بسیار متداول به شمار می رود.

۲- کفپوش ورزشی درجاریز

کفپوش ورزشی درجا ریز از انواع کفپوشهای لاستیکی به شمار می‌رود که به شکل یک دست پیاده سازی و نصب می‌شود. این کف‌پوش کاربرد زیادی در زمین‌های ورزشی و اماکن عمومی و زمین‌های بازی کودکان دارد. اگر سری به پارک هایی که کودکان در آن بازی می کنند بزنید، حتما این کفپوش ها را خواهید دید.

۳- کفپوش سالن ورزشی

این کف‌پوش که به آن کف‌پوش پی وی سی یا کف‌پوش سالنی نیز اطلاق می‌شود، کاربرد فراوانی در سالن‌های ورزشی دارد. از جمله این محصول می‌توان به کف‌پوش زمین بسکتبال، کف‌پوش سالن بیلیارد، کف‌پوش سالن والیبال و کف‌پوش فوتبال سالنی اشاره نمود. این کف‌پوش پوشش لاستیکی یا پی وی سی با سطح زیری از جنس فوم ای وی آ دارد و بسیار مستحکم بوده و برای ورزش مفید و مناسب می‌باشد.

کف‌پوش تاتامی

تشک تاتامی حاصل از فوم نرم ای وی آ می‌باشد. این کف‌پوش به علت ویژگی‌های ایده آل و منحصر به فرد خود کاربرد زیادی در اکثر رشته‌های ورزشی دارد. تشک تاتامی در باشگاه‌های کاراته، جودو، تکواندو، کونگ‌فو، بدن‌سازی و دیگر رشته‌های ورزشی به کار برد. از ویژگی‌های این کف‌پوش می‌توان نصب آسان، قابلیت شستشو، وزن مناسب و قابلیت حمل را نام برد؛ و نیز ارزان بودن قیمت تاتامی و نرمی و ضربه گیری آن هم از دیگر ویژگی‌های مفید این کف‌پوش می‌باشد.

کف‌پوش تاتامی در تکواندو شیاپچانگ نام دارد. همچنین نوع دیگر از کف‌پوش تاتامی به‌عنوان کف‌پوش مهدکودک و کف‌پوش اتاق بچه کاربرد دارد.

کف‌پوش لاستیکی:

ترکیبات کف‌پوش لاستیکی شامل لاستیک و چسب‌های مخصوص می‌باشد. کف‌پوش گرانول و کف‌پوش باشگاه نیز اسامی دیگری است که این کف‌پوش ورزشی با آن‌ها اطلاق می‌شود. کف‌پوش لاستیکی بسیار محکم است و برای تحمل وزن وزنه و کف‌پوش زیر دستگاه بدن‌سازی و دستگاه‌های ورزشی مناسب و ایده آل می‌باشد. تاتامی سبک‌تر از کف‌پوش ورزشی است. ویژگی‌های این کف‌پوش ورزشی شامل رطوبت و ایستایی زیاد، مقاومت در برابر آفتاب و عدم جذب آب می‌باشد.

کاربردهای کف‌پوش لاستیکی

  • کف‌پوش باشگاه بدن‌سازی
  • لاستیک زیر وزنه
  • کف‌پوش حیاط مهدکودک
  • کف‌پوش شهربازی

کف پوش رزمی

نام‌های دیگر آن تشک انفرادی یا تشک ایروبیک نیز می‌باشد. کف‌پوش رزمی انفرادی برای انجام حرکات انفرادی کششی و تمرینی مناسب می‌باشد.

مت یوگا

زیرانداز یوگا از فوم نرم ۶ میل به دست می‌آید. مت یوگا پوشش دار مناسب کاربرد در پیلاتس، ایروبیک و یوگا می‌باشد. کف‌پوش ورزشی در رنگ‌های گوناگون از فوم نرم و بهداشتی تولید و به بازار عرضه می‌شود.

کف‌پوش سالن چند منظوره

کف‌پوش سالنی دارای دو نوع فوم دار و لاستیکی می‌باشد. این کف‌پوش برخی اوقات به اسم کف‌پوش بیمارستانی نیز خطاب می‌شود. این کف‌پوش کاربرد زیادی در سالن‌های ورزشی دارد. کف‌پوش سالنی شامل کف‌پوش زمین بسکتبال، کف‌پوش سالن فوتبال و کف‌پوش والیبال می‌باشد.