کفپوش پلی اورتان چیست؟

ترکیب پلی اورتان درواقع یک پلیمر ترموست (Thermoset) است که حاصل مخلوط کردن متیلن دی ایزوسیانات با پلی اول‌ها و برخی دیگر از افزودنی‌های شیمیایی است. بسته به مواد افزودنی انتخاب ‌شده و ایجاد تغییرات در شرایط مختلف شیمیایی و فیزیکی فرایند واکنش ، ویژگی‌های مختلفی به وجود می‌آید که در موارد مختلف همچون روکش‌های مخازن ، نقاله‌ها ، ساخت دستکش‌ها ، پوشش‌ها و تجهیزات دیگر مربوط به جراحی و اتاق عمل و … می ‌تواند کاربرد داشته باشد . یکی از کاربردهای عمده پلی اورتان مربوط به ساخت کفپوش ها است. این کف‌ پوش‌ها با نام کف‌پوش صنعتی پلی اورتان شناخته می‌شوند.

کفپوش پلی اورتان

کفپوش پلی اورتان

این کف ‌پوش قابلیت اجرا به‌ صورت یکپارچه و بدون درز را دارد ، خاصیت انعطاف‌ پذیری داشته و بر همین اساس از آن در سطوح دارای لرزش و ارتعاش استفاده می‌شود . کف‌ پوش صنعتی پلی اورتان درروی سطوح بتن و فلزی و غیره چسبندگی بسیار زیادی دارد . در مقابل مواد شیمیایی ، شرایط نامساعد جوی و آب و هوایی ، گرما و سرما ، آتش‌سوزی ، قارچ‌ها و باکتری‌ها دوام و پایداری بالایی دارد. این کف‌ پوش به‌راحتی تمیز شده و حفظ و نگهداری آن بسیار کم‌هزینه و ساده است. از سه لایه اصلی شامل پرایمر، لایه میانی و لایه نهایی تشکیل شده است که هرکدام در طی مراحلی اعمال می‌شود.

کف‌پوش پلی اورتان ویژگی‌های کف ‌پوش اپوکسی را نیز دارد. همچنین در مقایسه مقاومت نوری و سایش بیشتری هم دارد. به خاطر هزینه بالاتر این کف ‌پوش استفاده از آن را در فضاهای روباز با سایش بالا پیشنهاد می‌کنند . همچنین امکان استفاده از این نوع کف ‌پوش به‌ صورت ترکیبی همراه با کف‌ پوش اپوکسی وجود دارد.

موارد استفاده کفپوش پلی اورتان

کف‌ پوش پلی اورتان در موارد مختلفی همچون پوشش کف ، دیواره و سقف نواحی بتنی در معرض تنش ، لرزش ، ضربه و غیره کاربرد دارد . ویژگی‌های مربوط به مقاومت مکانیکی، شیمیایی و سایشی بالای این کف‌ پوش آن را برای اجرا در کارخانه‌های صنعتی ، محیط‌ هایی که لرزش دارند و نیز محیط‌ هایی که در معرض اشعه uv قرار دارند ، مناسب می‌سازد.

مزیت های کفپوش پلی اورتان صنعتی

دوام بالایی در برابر سایش ، برق فشارقوی ، شعله آتش و نیروهای دینامیکی و استاتی دارد.
جذاب، شفاف، دارای قابلیت شست‌ وشو بدون اینکه نیاز به درز انبساط باشد .
آلودگی‌های محیطی را به خود جذب نمی ‌کند.
کاملا بهداشتی است.
قادر است بیشترین نیروی ضربه را به خود جذب کند .
بر روی بتن تازه یا قدیمی و موزائیک می‌تواند به‌ صورت یکپارچه بکار گرفته شود.
بر روی این کف ‌پوش می‌توان خط‌ کشی و طراحی انجام داد.
دوام خوبی در برابر مواد اسیدی آلی و معدنی و مواد بازی ، حلال‌ها ، روغن‌ها و چربی‌ها از خود نشان می‌دهد.
در برابر صوت و حرارت به‌عنوان عایق عمل می‌کند.
مصرف انرژی را کاهش می‌دهد.
با محیط سازگاری دارد.
امکان اجرای آن بر روی تمام سطوح اعم از سطوح فلزی ، بتنی ، سنگی ، آسفالت ، چوبی و غیره وجود دارد.
در برابر انواع اسیدها ، آب ‌باطری ، روغن ‌موتوروترمز، بنزین ، گازوئیل و کلیه مواد شوینده مقاومت بالایی دارد.
نگهداری و ترمیم آن به‌ راحتی صورت می‌ گیرد.
ضد هرگونه لغزندگی
دارای انعطاف ‌پذیری مناسبی می‌باشد.
مقاومت فشاری این کف‌ پوش بسیار بالاست.
کف پوش پلی اورتان نیازی به استفاده از چسب ندارد.
جزء A این کف‌پوش به مدت ۱۲ ماه و جزء B آن به مدت ۶ ماه قابل نگهداری است.
این ویژگی‌ها به‌ راحتی برتری استفاده از این محصولات را به‌جای مصالح سنتی توجیه می کند و اگر هزینه پایین کفپوش پلی اورتان را با زیرسازی‌های سنتی مورد مقایسه قرار دهیم این نتیجه‌ گیری روشن‌ تر و ملموس ‌تر خواهد بود.

نصب کفپوش پلی اورتان

در زمان اجرای این کف ‌پوش سطح مورد نظر بایستی تمیز بوده و آلودگی و گرد و خاک و ذرات سست در آن وجود نداشته باشد. در ابتدا استفاده از دستگاه‌های ساب و اسکراچر سطح را برای اعمال پوشش آماده‌سازی و دندانه‌ دار می‌کند. استفاده از ابزارهای اعمال تمیز و فاقد هرگونه آلودگی ضروری است.

پس‌ازاینکه سطح موردنظر آماده شد جزء A کف ‌پوش پلی اورتان به‌ صورت مجزا با استفاده از همزن مناسب هم زده می‌شود . در مرحله بعد هر دو جزء A و B با نسبت مربوط به تولید این محصول، با استفاده از همزن مناسب و با سرعت ۳۰۰ الی ۵۰۰ دور در ثانیه کاملاً مخلوط می‌شود تا ترکیبی کاملاً یکنواخت و همگن به دست آید.

در اجرای این کف ‌پوش کاردک‌های دندانه‌ دار استفاده شده و با استفاده از غلتک‌های هواگیر عمل حباب‌ گیری انجام می‌شود.

قبل از اعمال کف ‌پوش بر روی پرایمر بایستی نسبت به خروج حلال‌ هایی که در پرایمر وجود دارد ، مطمئن شویم . این امر عمر مفید سرویس ‌دهی کف ‌پوش پلی یورتان را بالا می‌برد.

به‌ منظور تسطیح سطوح ناهموار و جلوگیری از مصرف زیاد کف‌ پوش می‌توان بر روی پرایمر بتن بتونه اپوکسی را مورداستفاده قرار داد.

در هنگام اجرای کف‌پوش پلی اورتان ، بایستی دقت شود که رطوبت سطح مورد نظر پایین ‌تر از ۴ درصد باشد . حداکثر میزان رطوبت مجاز در هوا هم ۷۰ درصد است.

نکته دیگر این که به‌ منظور اجرای این کف‌پوش دمای سطح موردنظر بایستی از نقطه شبنم ۲ الی ۳ درجه سانتی ‌گراد بیشتر باشد.

کفپوش های پلی اورتان به دلیل مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش ( UV ) ، در محیط های سرباز از مطلوبیت برخودارهستند . کف پوش های پلی اورتان از انعطاف پذیری نسبی نیز برخودار می باشد که این گزینه مناسب برای اماکن ورزشی است .

کفپوش صنعتی پلی یورتان بصورت یکپارچه و بدون درز قابل اجرا است ، وهمین ویژگی باعث شده که از آن در سطوحی که به هر دلیل لرزش و یا ارتعاش وجود دارد استفاده می شود.

کفپوش صنعتی پلی یورتان چسبندگی فوق العاده روی سطوح بتن و فلزی و غیره دارد.

مقاوم در برابر مواد شیمیایی شرایط بد آب و هوایی ، گرما و سرما ، اشتعال ، قارچ و باکتری می باشد.

به آسانی تمیز میشود و نگهداری از آن بسیار ارزان و ساده می باشد

کفپوش پلی یورتان دارای سه لایه اصلی (پرایمر ، لایه میانی ، و لایه نهایی) می باشد.